Р Е Ш Е Н И Е

 

__138                                     29.09.2016 г.                                           гр. Ямбол

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ЯМБОЛСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД, ІІ-ри въззивен наказателен състав, в публично заседание на седми септември две хиляди и шестнадесета година:

                                              ПРЕДСЕДАТЕЛ: ВАСИЛ ПЕТКОВ

                                                        ЧЛЕНОВЕ: ИВАН И.

                                                                             ГЕРГАНА КОНДОВА

секретар М. К.

прокурор Т. Стаматов

като разгледа докладваното от съдия Петков

ВНОХД №201 по описа на ЯОС за 2016 година,

за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 313 и сл. от НПК.

Образувано е по жалба на въззивника М.Ц.И., срещу Присъда №182/17.12.2015 г., постановена по НОХД №801/2015 г. по описа на РС – Елхово, с която той е признат за виновен в това, че на 06.12.2015 година около 01.15 часа в гр. Елхово, обл. Ямбол, по ул. „А.В.“ до кръстовище с път I – 7 , в посока към гр. Болярово, управлявал моторно превозно средство – лек автомобил марка „****“, модел „****“ с рег. № **** с концентрация на алкохол в кръвта си над 1,2 на хиляда, а именно 1,52 на хиляда, установено по надлежния ред - с техническо средство Алкотест Дрегер 7410+, с инвентарен № ARSM 0135, поради което и на основание чл. 343б, ал.1 и чл.55, ал.1, т.1 от НК, ЕРС го осъдил на пет месеца лишаване от свобода, което наказание да изтърпи ефективно в затвор или затворническо общежитие от закрит тип при първоначален строг режим на основание чл. 41, ал.6 от нк, вр. чл.57, ал.1, вр. чл.60, ал.1 и чл.61, т.2 от ЗИНЗС, какти и на Глоба в размер на 150.00 лева. На основание чл. 343г, вр. чл.37, ал.1, т.7 от НК, ЕРС е лишил подсъдимият от право да управлява МПС за срок от една година, като на основание чл. 59, ал.4 от НК при изпълнението на това наказание е приспаднал времето, през което е бил лишен от това право по административен ред – от  06.12.2015 година. ЕРС е привел в изпълнение на основание чл. 68, ал.1 от НК наказанието от три месеца лишаване от свобода, наложено с Присъда №28/15.01.2014 година, постановена по НОХД №1001/2013 година по описа на РС – Елхово.

В съдебно заседание въззивникът се явява лично и със упълномощен защитник, който пледира за намаляване на наказанието.

Представителят на държавното обвинение счита, че първоинстанционната присъда е законосъобразна и обоснована и настоява ЯОС да я потвърди.

 

Въззивният съд констатира следното:

 

Въззивната жалба е процесуално допустима като подадена от лице имащо право и интерес да обжалва и в срока по чл. 319, ал. 1 от НПК, а разгледана по същество е основателна, по следните съображения:

ЯОС констатира, че при разглеждане на делото, първостепенния съд е допуснал съществено нарушение на процесуалните правила, което е довело до ограничаване на правата на подсъдимия. ЕРС, видно от протокола от проведеното на 17.12.2015 г. съдебно заседание, първо е дал ход на съдебното следствие - с прочитането на обвинителния акт и едва след това, е взел решение за провеждане на съкратено съдебно следствие по реда на чл. 372, ал. 1 от НПК. Това съставлява съществено нарушение на процесуалните правила, тъй като след започване на съдебното следствие по общия ред, е недопустимо да се преминава към съкратено съдебно следствие по реда на чл. 373, ал. 2, вр. чл. 372, ал. 4 от НПК. ВКС на РБ, с Тълкувателно Решение №1 от 6.04.2009 г. на ВКС, по тълк. дело №1/2008 г. ОСНК, е пояснил, че „преходът към особените правила на Глава ХХVІІ от НПК, след започнало съдебно следствие по общия ред е несъвместим със законодателните идеи, вложени в диференцираната процедура. Нормите на чл. 371 – чл. 373 НПК визират предпоставките за предварителното изслушване, реда за неговото провеждане и произтичащите от това последици - съкратено съдебно следствие пред първата инстанция. Те съдържат императивни предписания, представляващи отклонение от стандартния модел на наказателния процес, с които първостепенният съд е длъжен да се съобрази преди да даде ход на съдебното следствие с прочитането на обвинителния акт.”.

В резултат на изложено дотук, за проверяващата инстанция се налага извода, че присъдата на първоинстанционния съд, като постановена при допуснато отстранимо съществено процесуално нарушение, довело до ограничаване на процесуалните права на подсъдимия, следва да бъде отменена и делото - върнато за ново разглеждане от друг състав на районния съд, който да проведе ново непорочно съдебно производство.

Ето защо и на основание чл. 335, ал. 2, вр. чл. 334, т. 1, пр. 2 от НПК, Ямболският окръжен съд

 

Р Е Ш И :

 

ОТМЕНЯ Присъда №182/17.12.2015 г. постановена по НОХД №801/2015 г. по описа на РС – Елхово.

ВРЪЩА делото за ново разглеждане от друг състав на първоинстанционния съд.

 

Решението е окончателно.

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                ЧЛЕНОВЕ: 1.       

                                                

 

 

 

                                                                                       2.